Spowiedź święta

Literatura - artykuły

Home | Z Katechizmu | Stałe Konfesjonały | Literatura | Porady | Inne

Varia - cz. 1


001. Dlaczego św. Augustyn nigdy sie nie spowiadał?

Rozumiem, ze nawiazujesz do mojego tekstu pod tym wlasnie tytulem. Odsylam wiec do niego. Znajdziesz go w mojej ksiazce "Bog w piekle", Wiez, Warszawa 2001. A tak krotko, to mozna by powiedziec, ze w czasach Augustyna spowiedz traktowano jako ostatecznosc w wypadku popelnienia grzechu ciezkiego (np. zabojstwo, balwochwalstwo, cudzolostwo). Zasadniczo uwazano, ze po chrzcie chrzescijanin nie powinien popelniac ciezkich grzechow. Jesli zas chodzi o grzechy lekkie, to spowiedz nie byla i zreszta dzis tez nie jest konieczna. Jest bowiem wiele pozasakramentalnych sposobow gladzenia grzechow lekkich. Pozdrawiam. Dariusz Kowalczyk SI.

*    *    *

002. Czy jest ważna spowiedź, jeżeli ksiądz w konfesjonale nie ma założonej stuły?

Obecnosc lub brak stuly nie ma zadnego znaczenia dla waznosci spowiedzi. Dariusz K. SI.

*    *    *

003. Jak ma się zachować osoba, która panicznie boi się spowiedzi, bo ją ksiądz nakrzyczał? Gdzie ma się udać po pomoc?

Powinna umowic sie z nieprzypadkowym ksiedzem, ktory bedzie uprzedzony o jej problemie i odpowiednio sie nastawi. Jesli za tym pytaniem kryje sie konkretna sprawa, to moge sprobowac pomoc w znalezieniu "nieprzypadkowego ksiedza". Pozdrawiam. Dariusz Kowalczyk, jezuita.

*    *    *

004. Jednym z warunków otrzymania odpustu zupełnego jest Spowiedź Św. Jeżeli chciałabym uzyskać więcej odpustów i ofiarować je za zmarłe osoby, to czy muszę za każdym razem przystępować do Spowiedzi mimo, że możliwości uzyskania odpustu są w jednym bliskim czasie np. w Wielki Czwartek można uzyskać odpust, na zakończenie rekolekcji, w święto Miłosierdzia Bożego, po odprawieniu Drogi Krzyżowej. Czy w ramach jednej Spowiedzi można uzyskać kilka odpustów ?

Warunkiem zyskania odpustu zupełnego jest stan łaski uświęcającej nie zaś każdorazowa spowiedź. Tak więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby odpusty zyskiwać nawet codziennie ofiarowując je za zmarłych. Jedną z czynności pozwalających uzyskać odpust zupełny - obok pozostałych warunków - jest np. pół godziny pobożnej lektury Pisma świętego. Jacek Wróbel, jezuita

*    *    *

005. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Przygotowuję się do sakramentu małżeństwa. Jednym z elementów tego przygotowywania się jest odbywanie spowiedzi pzedślubnych. Proboszcz, wręczając kartki do spowiedzi poinformował nas, że pierwsza spowiedź przedślubna musi być spowiedzią z całego życia. Zastanawiam się, dlaczego mam się spowiadać z całego życia, skoro uzyskałem odpuszczenie win przy okazji wielu spowiedzi? Czy wobec tego ma sens "zapominanie" o popełnionych złych czynach, które zostały mi wybaczone przez Pana, i które starałem się naprawić?

Spowiedź z całego życia można poradzić jako swego rodzaju ćwiczenie duchowe: okazję do głębszego spojrzenia na swoje życie. Nie mozna jednak do niej zobowiązać (proboszcz nie może tutaj czegokolwiek kazać). Jesli zatem Pani nie chce spowiadać się z całego życia, to proszę tego nie robić. Wystarczy spowiedź od ostatniej spowiedzi. Serdecznie pozdrawiam. Dariusz Kowalczyk SI.

*    *    *

006. Depresja - spowiedz, czy psychiatra (psycholog). Prosze odpowiedzic na pytanie, gdzie sie udac najpierw w czasie depresji do psychiatry czy do spowiedzi?

Depresja jest chorobą więc należy ją leczyć u psychiatry. Oczywiście lepiej, jesli bedzie to psychiatra, ktory wyznaje chrześcijańskie wartości i w człowieku dostrzega coś więcej niż tylko "nagą małpę". Jeżeli depresja wiąże się z grzechem, z poczuciem winy za popełnione czyny to zapewne sam psychiatra nie wystarczy. Pozdrawiam, Joanna

*    *    *

007. Co mam zrobić, jeśli codzienny rachunek sumienia i spowiedź rodzą we mnie depresję?

Trudno odpowiedzic na tak lakoniczne pytanie. Nie wiem, co masz na mysli, mowiac o depresji. Nie wiem tez, jak robisz rachunek sumienia i w jaki sposob sie spowiadasz. Jesli rzeczywiscie dopada cie cos w rodzaju depresji, to jej przyczyna nie jest rachunek sumienia, ani spowiedz. Przyczyny sa glebsze. jakie? Nie wiem. Spowiedz moze jedynie pomagac wyjsciu tego czegos na wierzch. Trzeba by dluzej pogadac m.in. o twoim obrazie Boga, o typie religijnosci itd. Czego ucza nas rachunek sumienia i spowiedz. Czyz nie tych dwoch podstawowych prawd: Jestem slaby i grzeszny, ale Bog kocha mnie takim, jakim jestem i pragnie mego szczescia. To raczej powod do radosci niz do smutku. Szukaj ksiedza, z ktorym mozna by na takie tematy dluzej pogadac. Obiecuje modlitwe. Dariusz Kowalczyk, jezuita.

*    *    *

008. Odkąd pamiętam jestem osobą wierząca ale od lat zawsze moje błedy w życiu były związane z brakiem stałego spowiednika. Każde nowe pójście do spowiedzi stwarzało mi problem. Nie potrafię sobie z tym poradzic. Jako nastolatka uczestniczyłam w ruchu Światło-Życie, jestem szczęśliwa ze Jezus jest moim Panem i Zbawicielem . Ale zbyt często odchodzę. Nie mogę sobie z tym poradzić. Zawsze powodem jest brak laski spowodowany brakiem regularnych spowiedź. Proszę o pomoc w wyborze "uduchowionego" SPOWIEDNIKA. Tęsknie za Jezusem modlę się o jasność w wyborze drogi i nie mogę znaleźć rozwiazania. Cudowna jest potęga MIŁOSCI JEZUSA do nas. A jednak tak często upadam. Jest mi wówczas tak cieżko!!!! A jednak powroty są zbyt długie. CHWAŁA PANU ZA ŁASKE WIARY, która otrzymałam dzięki starannemu wychowaniu w wierze przez moja MAMĘ. Problem ze spowiedzią ma ścisły związek z moim opuszczaniem niedzielnej Mszy św. Czasem wydaje mi się, że im więcej wiem, tym mniej robię. Może potrzebuję egzorcyzmu?! Z serca proszę o poradę! Dobrze że JESTEŚCIE!!!!!!!! Od 3 dni chodzę dopiero po internecie, to Duch Swięty, że WAS znalazlam?! "basie"

Możemy dziękować Bogu, że daje Ci tyle wytrwałości w ciągłym szukaniu dróg powrotu. Rzeczywiście brak spowiednika, który zna naszą duszę i wie jak pomóc może być demobilizujący w regularnej spowiedzi i aktywnym życiu sakramentalnym. Jednak spowiednik nigdy nie poniesie Twojej osobistej odpowiedzialności za życie wiarą. Napisz skąd jesteś. Może będziemy mogli Cię skierować do jakiegoś duchownego. Ale czasem jest to tylko sprawa rozmowy i prośby do konkretnego kapłana, np. w parafii, a potem regularnego korzystania ze spowiedzi i kierownictwa. Życzę Ci radosnego spotkania ze Zmartwychwstałym. Jacek Wróbel, jezuita

*    *    *

009. Sorry I cannot write in Polish, however I belong to Polish Catholics in Odessa, Ukraine. My question is as follows. During my study in Britain I was shocked to see that there is no confessions in Catholic churches for secular people in this country. Two years later I came back home to Ukraine and found it very difficult and embarrasing to go to confessions! I lost my absolute trust in their necessity. Please advise how I can revive my Polish catholic spirituality which I have lost in Britain. Thank you very much in advance.

Ufam, że rozumiesz i czytasz po polsku, skoro należysz do polskiego kościoła i zaglądasz na te strony. Są sytuacje w naszym życiu, które mogą sprawić oziębienie naszej pobożności a nawet utratę smaku czy sensu jakichś religijnych praktyk, jak w Twoim przypadku spowiedzi. Mogę tylko wyrazić współczucie i żal z powodu nie najlepszego świadectwa, które odebrałaś od katolików w Wielkiej Brytanii. W niektórych kościołach zachodnich nadużywana jest praktyka rozgrzeszenia zbiorowego, co w efekcie dewaluuje osobiste poczucie grzechu i w konsekwencji zanik praktyki spowiedzi indywidualnej. Niekiedy nie jest to tylko problem braku osobistej potrzeby spowiedzi, ale czasem z winy kapłanów, ich podejścia, nie stwarza się odpowiedniej do tego możliwości i zachęty. Przypuszczam jednak, że ten problem nie dotyczy Ciebie, bo kapłani w Odessie z pewnością wykazują gotowość posługi spowiedzi indywidualnej. To, do czego chciałbym Cię zachęcić, to przede wszystkim modlitwa prośby, aby Pan dał Ci na nowo poznać, jak wielką łaskę daje nam w tym sakramencie - ufność, odnowę i umocnienie. Po drugie, otwarcie i z ufnością porozmawiaj o tym z Twoim duszpasterzem lub innym księdzem, aby pomógł Ci na nowo odkryć i wejść w praktykę sakramentów. Być może dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będzie wejście w jakąś grupę modlitewną lub biblijną, grupę odnowy życia wiary - a tych nie brakuje również na Ukrainie. Obiecując modlitwę, życzę Ci radosnego i ufnego spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym. Jacek Wróbel, jezuita

*    *    *

010. Szczęść Boże! Mam pewny problem: czy słowo kapłana w konfesjonale, musi być zawsze wypełnione nawet jeśli nie jest to pokuta? W moim wypadku był to jakby nakaz polączony z propozycją-nauką. Czy wyjawnianie rozmowy z konfesjonału na takim forum jest zabronione? Jeśli tak jest, to czy możliwe jest porozmawianie na osobno przez e-mail, który bym podał innym razem. Miłego dnia:)

Czym innym jest nakazana pokuta czy tez na przyklad restytucja (oddanie ukradzionej rzeczy), a czym innym rada spowiednika. Rada nie jest zobowiazujaca. Choc trzeba ja uczciwie rozwazyc. Jesli masz trudnosc w rozeznaniu pomiedzy rada a pokutnym nakazem, to mysle, ze najlepszym miejscem rozwiania watpliwosci jest kolejna spowiedz lub bezposrednia rozmowa duchowna. Pozdrawiam. Dariusz K. SI. Ps. Ciebie nie obowiazuje sekret wlasnej spowiedzi, ale moze lepiej nie wywlekac jej przebiegu na forum ogolnym.


Home | Z Katechizmu | Stałe Konfesjonały | Literatura | Porady | Inne